اعلام یک روز عزای عمومی در آذربایجان شرقی- ۳۰ قربانی سیل تعیین هویت شدند

تعداد جانباختگان به ۳۶ نفر افزایش یافت/ رئیس‌جمهور هیاتی را به استان‌های شمال غربی اعزام کرد.

تعداد جان‌باختگان سیل در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کردستان به ۳۶ نفر رسید.

پیام رهبر معظم انقلاب درپی جاری شدن سیل در استانهای آذربایجان شرقی و غربی:
وظیفه فوری مسئولان کمک به آسیب دیدگان است

پیام رهبر معظم انقلاب درپی جاری شدن سیل در استانهای آذربایجان شرقی و غربی:

وظیفه فوری مسئولان کمک به آسیب دیدگان است

حض۲رت ایت‌الله خامنه‌ای با صدور پیامی ضمن تسلیت حادثه مصیبت‌بار سیل در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی تأکید کردند: وظیفه فوری مسئولان ذیربط، کمک به آسیب دیدگان و کاستن از رنج و اندوه آنان است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، در پی جاری شدن سیل در استانهای آذربایجان شرقی و غربی و کردستان و اردبیل که به جان باختن تعدادی از هم‌میهنان منجر شد، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور پیامی ضمن تسلیت این حادثه مصیبت‌بار تأکید کردند: وظیفه فوری مسئولان ذیربط، کمک به آسیب دیدگان و کاستن از رنج و اندوه آنان است.

متن پیام رهبر معظم انقلاب به شرح زیر است:

بسمه­ تعالی

حادثه سیل در استانهای آذربایجان شرقی و غربی و کردستان و اردبیل که به جان باختن تعدادی از هم‌میهنان عزیز و خسارتهای سنگین مالی انجامید، حادثه‌ئی دردناک و مصیبت‌بار است. اینجانب با تأثر و اندوه، به داغداران و مصیبت‌زدگان عرض تسلیت و همدردی میکنم و صبر و آرامش قلبی آنان را از خداوند مسألت مینمایم و رحمت و مغفرت برای جان‌باختگان می‌طلبم. وظیفه فوری مسئولان ذیربط، کمک به آسیب دیدگان و کاستن از رنج و اندوه آنان است. لازم است هیچ تأخیر و سستی در ادای این وظیفه نشود. و امیدوارم خداوند لطف و تفضل و کمک خود را شامل حال مصیبت‌دیدگان و کمک‌کاران فرماید.

سیّد علی خامنه‌ای

۲۶ فروردین ۱۳۹۶

دستور رییس جمهور به استانداران آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل برای تسریع در روند کمک رسانی به سیل زدگان

رییس جمهور در تماس های تلفنی جداگانه با استانداران آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل؛ و همچنین وزیر نیرو که به نمایندگی از ایشان در راس هیاتی در منطقه حضور یافته است، در جریان آخرین وضعیت امداد و رسیدگی به سیل زدگان این سه استان و خسارات ها قرار گرفت.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در این گفتگوها دستورات لازم را برای بسیج همه امکانات دستگاهها و نهادها جهت امداد رسانی به سیل زدگان و رسیدگی فوری به وضع آسیب دیدگان و مصدومان صادر کرد.

رییس جمهور تاکید کرد که تمام امکانات این استان ها و  در صورت لزوم استانهای همجوار باید در مسیر ساماندهی هر چه سریعتر وضعیت و کمک به آسیب دیدگان و مصدومان حادثه سیل بکار گرفته شود.

اسماعیل جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی، قربانعلی سعادت استاندار آذربایجان غربی و مجید خدابخش استاندار اردبیل نیز در این تماس های تلفنی، گزارشی را از وضعیت سیل زدگان استانهای خود و اقدامات انجام گرفته ارائه دادند.

رییس جمهور پیش از این نیز هیاتی را به سرپرستی مهندس حمید چیت چیان وزیر نیرو مامور کرد که با حضور و سرکشی در ‏استان های آذربایجان غربی و شرقی و همچنین اردبیل، به روند امدادرسانی به سیل زدگان رسیدگی و اقدامات انجام شده را گزارش دهند.‏

معاونان وزارتخانه های کشور، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، راه و شهرسازی و جمعیت هلال احمر از اعضای ‏هیات اعزامی به سرپرستی وزیر نیرو هستند.

وزیر نیرو وارد تبریز شد

حمید چیت‌چیان پس از سیل ویرانگر آذرشهر و عجب‌شیر وارد تبریز شده و برای بررسی میدانی به شهرهای سیل زده عازم شد.

بر اساس این گزارش نمایندگان تبریز، اسکو و آذرشهر هم از شب گذشته با حضور در مناطق سیل زده از نزدیک پیگیر مسایل شدند.

پزشکیان، نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی، سعیدی و بیگی در منطقه حاضر هستند.

آمادگی بسیج برای کمک به حادثه‌دیدگان سیل اخیر

سردار غلامحسین غیب‌پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین در پی جاری شدن سیل در چند شهرستان از استان‌های آذربایجان، پیامی صادر کرد.

متن این پیام به این شرح است:

خبر جان باختن تعدادی از هموطنان عزیز در استان‌های آذربایجان موجب تأثر و تألم خاطر همگان شده است.

اینجانب ضمن عرض تسلیت به بازماندگان این حادثه از تمام بسیجیان استان‌های آذربایجان می‌خواهم از تمام ظرفیت‌های بسیج در این استان‌ها برای کاهش آلام مردم استفاده کنند.

شایسته است مسئولین محترم بسیج در این استان‌ها همان‌گونه که از ساعات اولیه حادثه در صدد کمک‌رسانی بر آمده‌اند، بر تلاش‌های خود جهت خدمات‌رسانی به افرادی که از این حادثه دچار مشکل شده‌اند بیافزایند.

اعلام یک روز عزای عمومی در آذربایجان شرقی

فردا مورخ ۲۷ اردیبهشت ۹۶ به دلیل حادثه جانباختن تعدادی از هموطنان در سیل توسط نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی عزای عمومی اعلام شد.

۳۰ قربانی سیل کردستان و آذربایجان شرقی تعیین هویت شدند

به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، از صبح امروز(شنبه) ۲۶ فروردین تاکنون ۱۸ جسد از قربانیان سیل عجب‌شیر و ۷۷ قربانی سیل در آذرشهر برای شناسایی به پزشکی قانونی منتقل شدند و کار تعیین هویت روی آنها انجام گرفت.

بر اساس اخبار موجود ۹ جسد دیگر در عجب‌شیر و دو جسد در آذرشهر طی عملیات جستجو پیدا شده که در حال انتقال به پزشکی قانونی است.

در استان کردستان نیز به دنبال وقوع سیل ۴ جسد در شهرستان سقز و یک جسد در بانه یافت و به پزشکی قانونی ارجاع شد که نسبت به شناسایی این اجساد اقدام شده است.

آخرین آمار تلفات سیلاب

اسماعیل نجار در گفت‌وگو با فارس،‌ در رابطه با وقوع سیلاب اخیر در شهرستان عجب‌شیر، گفت: سامانه بارشی که روز گذشته از حدود ساعت ۱۰ صبح وارد کشور شده و تا شب ادامه یافته در نتیجه در ۴ استان کشور آذربایجان‌های شرقی و غربی، کردستان و زنجان سیلاب‌ و خسارت‌های مالی و جانی داشته‌ایم.

وی ادامه داد:‌ هم اکنون که در زیر پلی در آذرشهر در منطقه هستیم حدود ۱۵ تا ۱۷ نفر از هموطنان ما اعلام مفقودی شده این منطقه تفرجگاهی بوده که تعداد افراد برای گذراندن پایان روز تعطیل به آنجا آمده بودند و علیرغم تذکری که به آنها مبنی بر خارج شدن از مسیل رودخانه داده شده بود، اما توجهی نکردند.

نجار گفت: در این منطقه ۷ خودرو دچار سیل‌گرفتگی شده و تا کنون اجساد ۵ نفر از رودخانه خارج شده است.

وی با بیان اینکه سیل فروکش کرده اما سیلاب زیادی در حال جاری شدن است،‌گفت: این سیل در روستای چنار شهرستان عجب‌شیر که در حریم رودخانه قرار داشته نیز این روستا را دچار سیل‌گرفتگی کرده و تا کنون ۲۰ نفر اعلام مفقودی شده که اجساد ۱۶ نفر از آنها از رودخانه خارج شده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: امدادرسانی از ساعات اولیه آغاز شده، اسکان موقت به سیل‌زدگان و انتقال آنها به مناطق امن، توزیع آذوقه مورد نیاز و اعزام مصدومان مراکز درمانی انجام شده نیروهای مسلح، هلال‌احمر در دو محلی که خسارت‌ها جدی است در حال خدمت‌رسانی هستند.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود آمار مفقودین و فوتی‌ها بیش از این تعداد اعلام شده نباشد، گفت: خانواده‌های این افراد به نیروهای انتظامی مراجعه کرده و اعلام مفقودی شده‌اند در نتیجه پیش‌بینی می‌شود بیش از این آمار گفته شده مفقود و فوتی نداشته باشیم.

نجار همچنین در رابطه با وضعیت سیلاب در استان‌های دیگر نیز گفت: یک نفر در شهرستان بانه بر اثر سیلاب جان خود را از دست داده است و یک نفر در آذربایجان غربی به دلیل سیلاب فوت کرده و ۴ نفر در شهرستان سقز بر اثر رانش در پارک کوثر فوت کرده‌اند.

سیل ۳ استان ۳۶ کشته داد

– آذربایجان شرقی: ۱۶ کشته در عجبشیر و ۱۴ کشته در آذرشهر

– آذربایجان غربی: یک کشته (نوجوان ۱۲ ساله دوچرخه سوار)

– کردستان: ۴ کشته در ریزش پارک کوثر سقز و یک کشته در بانه

جستجو برای یافتن ۱۶ مفقود سیل در آذربایجان شرقی همچنان ادامه دارد

نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در حاشیه بازدید از مناطق سیل زده  آذربایجان شرقی گفت: ۲۵ تن از هموطنان در ۴ استان کشور در پی سیل و رانش زمین جان خود را از دست داده‌اند.

وی افزود: جستجو برای یافتن ۱۶ مفقود سیل در آذربایجان شرقی همچنان ادامه دارد. بیشتر جان باختگان در استان های آذربایجان شرقی و غربی و کردستان بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *