سیس زادگاه شیخ اسماعیل سیسی

به گزارش روابط عمومی شهرداری، شهر سیس از شهرهای نه گانه شهرستان شبستر بوده که در ۵۴ کیلومتری تبریز و در ۱۴کیلومتری شبستر واقع شده و مابین شبستر و صوفیان قرار دارد.

با توجه به منابع موجود و آن چه از قرائن و آثار استنباط می گردد بنای این شهر و سکونت در آن به تاریخ قبل از اسلام بر می گردد. همان طوری که در کتب تاریخی ذکر شده لشکرکشی  هشتم سارگن دوم در سال ۷۱۴ قبل از میلاد (یکی از پادشاهان آشور) به قلمرو آذربایجان بوده است و در این لشکرکشی ها ذکر شدن سیس به عنوان یکی از آبادی های مهم و بزرگ ارونق و انزاب از ایام قدیم دلالت بر سکون و آباد بودن آن است.

در زمانی که لشکر اسلام به سال ۲۲ هـ.ق برابر با ۶۴۲ میلادی جهت فتح آذربایجان به این دیار آمدند که در آن زمان در حواشی تبریز۵۰ قلعه وجود داشت که سیس در آن جا آمده است.

تاریخ و گذشته سیس از تاریخ آذربایجان جدا نیست.وقتی آذربایجان مورد حمله و لشکرکشی بیگانگان واقع می شد و در حمله و جنگ هایی که دولت عثمانی و روسیه به این منطقه داشتند خصوصاً جنگهای عثمانی و ایران در دوره حکومت صفویان (شاه اسماعیل سال ۹۰۷هـ.ق) و جنگهای روس در زمان فتحعلی شاه (سال ۱۲۴۳ هـ.ق -۱۳۲۸ هـ.ق) و در جنگ جهانی اول (۱۳۳۴هـ.ق) توسط روسیه و عثمانی و در جنگ جهانی دوم (۱۳۲۰ هـ.ش) نیروهای روسیه آذربایجان را مورد حمله و تهاجم قرار دادند و در این مواقع سیس نیز مورد غارت و تهاجم آنها قرار گرفته است. و بالاخره داستان های تلخ و شیرین زمان جنگهای آن دوران و ظلم و ستم قزاق های روس هنوز هم بر سر زبان های پدران و سالخوردگان این منطقه جاری می باشد و پناهگاههای قدیمی که در عمق زمین به عنوان جان پناه حفر گردیده اند و همچنین تونل و اشیاء مکشوفه از آن مربوط به دوران حکومت ایلکانین (قرن هشتم هـ.ق )گویای این مطلب می باشد.

نام و یاد سیس بر سر زبانها زمانی پر آوازه و به اوج خود می رسد که بزرگانی همچون شیخ اسماعیل سیسی ، پیر شرفشاه ، شیخ عزما و شانی ، بابا نورالدین ،پیر رجب و …  از این دیار برخواسته اند و با علم و معرفت خود شاگردانی را تربیت و تحویل جامعه زمان خود داده اند.

۱- شیخ اسماعیل سیس یا شیخ مجد الدین سیس معروف به مغفرالااولیا والعارفین

وی در سال ۶۶۷هـ.ق در دوران سلطنت آباقاخان در قریه سیس چشم به جهان گشود و بعد از گذراندن دوران طفولیت و جوانی در این مکان به عتبات و عالیات رفت و حدود ده سال در مکه و مدینه به کسب فیضی مشغول بود تا اینکه در زمان خود کعبه طالبان و قبله راغبان گردید و از اطراف و جاهای دیگر جهت کسب و علم بسوی ایشان می آمدند.ازجمله شاگردان و مشایخی که خدمت ایشان رسیده اند :۱- محمد مغربی ۲- سید قاسم انوار تبریزی ۳- پیرمحمد گیلانی

۴- پیرحاج حسن زهتاب ۵- مولانا محمد غزنوی

و بالاخره شیخ اسماعیل سیسی در سن ۱۱۸ سالگی در ۲۷ جمادی الاول سال ۷۸۵ هـ.ق دار فانی را وداع گفت و به دیدار حق شتافت و پیکرش در شهر سیس به خاک سپرده شد.

سیس در لغت نامه دهخدا به معنی اسب جلد و تند و تیز و نیز به معنی زمین کوفته آمده است.در بعضی فرهنگ نامه ها به معنی اسب تیزرو و و تندرو – چابک- جهنده می باشد.

علت نامگذاری این شهر به این نام کاملا معلوم نیست و شاید همان طوری که ذکر می کنند به خاطر اسب های تند رو و جنگی که مردم این منطقه در زمان های گذشته جهت جنگ ها و مقابله با مهاجمان تربیت می دادند.

آثار باستانی و تاریخی شهر سیس

۱- مسجد محمد حنیفیه (مسجد جامع سیس)

۲- مزار و مرقد پیر رجب سیسی

۳- مزار شیخ عزت و شانی

۴- قیزیل داش

۵- مقبره بابا نورالدین 

۶- تونل و پناهگاه (مربوط به دوران ایلکانیان قرن هشتم هـ.ق)

۷- مقبره شیخ اسماعیل سیسی

۸- آسیاب آبی 

12 05

DSCF0026

04005

037

Sismap2

Sismap

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *